PGr 8. ročník

Online fotomontáž

Při tomto úkolu jsme měli vytvořit koláž pomocí online nástrojů. Všechny  nástroje, které jsme používali, jsou neplacené. Používalůi jsme Fotoflexer, PicMonkey, BeFunky, Pixlr a Fotor. Při práci mě překvapilo, že tyto nástroje jsou někdy mnohem lepší a jednodušší, než placené nástroje. Práce mě moc bavila a byla pro mě docela lehká.

Panorama

Při této práci jsme z vlastnoručně nafocených fotografií vytvářeli panorama. Nejprve jsme je dělali v programu Panorama Perfect Lite. Práce v programu nebyla složitá, ale byla hodně dlouhá a pracná. Výsledek byl docela dobrý, ale na panoramatech se tvořili jinak barevně tónované fleky. Poté jsme panorama vytvářeli na internetové stránce  Dermandar. Tato práce byla jednoduchá a účinná. Jen jsme do programu vložili fotky a panorama se nám vyttvořilo samo. Třetí program Autostich mi nefungoval.

Toto panorama jsem vytvořil v programu Panorama Perfect Lite.

Tyto panoramata jsem vytvořil na internetové stránce Dermandar.

Třetí program mi nefungoval.

Panografie

Při tomto úkolu jsme měli vytvořit panografii, což je velké množství rámečků s fotkami, které dohromady tvoří jeden obrázek. Pracovali jsme pomocí vrstev v programu GIMP 2. Dělali jsme dva zbůsoby vytváření těchto panografií. Při prvním obrázku jsme vytvořené rámečky udělali se stínem. Při druhém jsme dělali rámečky bez obrysu, které byly částečně průhledné. Práce mě moc bavila a nebyla příliš náročná. Tato technika mi přijde zajímavá a myslím, že se mi obrázek docela povedl.

Silueta

Při tomto úkolu jsme museli vytvořit černou siluetu s pozadím z různých fotografií. Naše téma bylo safari. Pracavali jsme v programu GIMP 2 a využívali jsme při tom nejčastěji vrstvy. Cílem bylo z forografíí zvířat "vystřihnout" siluetu a použít ji na pozadí. Práce mě moc bavila, nebyla vůbec těžká a myslím si, že se mi docela povedla. Můžete posoudit sami.

A tady je podobná fotografie, kterou jsem našel na internetu.

https://cz.123rf.com/photo_13175408_silueta-horolezce-proti-obloze-slunce.html

 

Výskok z fotky

Nyní jsme měli za úkol vytvořit jakýsi výskok z fotky. Používali jsme k tomu program Gimp 2 a obrázek jsme tvořili pomocí vrstev a rychlé masky. Práce ze začátku vypadala strašně složitě, ale ukázalo se, že to tak náročné není. Myslím, že se mi obrázek docela povedl. Tady je výsledek mého snažení.

Produktová fotografie

Dnes jsme měli za úkol vyvořit produktovou fotografii. Pracovali jsme tradičně v programu GIMP 2, pomocí vrstev a masek. Úkol mi přišel moc zajímavý a konečně jsem se naučil dělat produktové fotografie, které často vídám v letácích. Práce mi přišla dost jednoduchá, moc mě bavila a zde je výsledek mé snahy.

Puzzle

Tato práce mě moc bavila, ale zdála se mi strašně moc zdlouhavá a skoro celou dobu jsme nedělali nic jiného, než tvořili puzzle. Cvičení mi ukázalo, že GIMP 2 je opravdu profesionální program na úpravu fotek, s kterým lze na fotografii změnit skoro vše.

Fotomontáž

Při tomto úkolu jsme měli vyvořit fotomotnáž z fotografie a obrázku. Pracovali jsme opět v prostředí programu GIMP 2. Základem této práce je poskládat si správně vrstvy s obrázky, to znmaená, že si nejprve dáme obrázek a pod něj fotografii. Potom musíme fotografii zmenšit a posunout na vhodné místo. Aby jsme věděli kam má patřit požijeme na vrstvě s obrázkem krytí. Poté už stačí jen ve vrstvě s obrázkem pomocí masky vrstvy udělat jakousi díru, pod kterou se následně objeví část fotografie. Práce mi přijde poměrně jednoduchá a a je to pro mě zábavné.

Snížení hloubky ostrosti

Při tomto úkolu jsme měli upravit (snížit) hloubku ostrosti, pomocí programu GIMP 2. Používali jsme k tomu hlavně masky a vrstvy. Práce pro mě byla poměrně jednoduchá, moc mě bavila a myslím si, že je opravdu dobré umět alespoň základní úpravy fotografií jako tyto.

Základní úpravy fotografií

Při úkolu, který nás čekal teď jsme dělali o dost pokročilejší úpravy fotografii než minule. Používali jsme program GIMP 2, který nejprve vypadal nepřehledně, ale už jsem si na něj zvykl a rád s ním pracuji. Práce pro mě byla obtížná jen na první pohled. Když jsem úpravy zkoušel na známky, byla práce zábavná, jednoduchá a poměrně rychlá.

Fotokoláž

Při tomto úkolu jsme měli z jedné obyčejné fotografie vytvořit obrázek, který byl poskládán z několika měnších fotografií, které na sebe navazovali. Pracovali jsme pomocí programu Paint.NET ve vrstvách. Nejprve jsme z originálu fotografie udělali kopii, v ní jsme v nové vrstvě vyvořili obdélník z kontrastní barvy, který jsme dali nakřivo a poté jsme to sloučili s kopii. Toto jsme udělali ještě několikrát, dokud nebyly obdélníky na celém obrázku. Nakonec jsme vše sloučili a jako pozadí jsme zvolili libovolnou barvu (jinou než barva obdélníků). Úkol mě moc bavil a myslím si, že to je jednoduché ale zdlouhavé.

Fotomontáž

Při tomto úkolu jsme v programu Paint.NET vytvářeli pomocí vrstev fotomontáže. Fotomontáž jsme aplikovali při tvorbě plakátu na hasičský den ve škole a také když jsme vyvářeli neexistující podobu města Aš. Fotomontáž je pro mě poměrně lehká, ale musím uznat, že je to pracné a zdlouhavé a když se nám něco nepovede, tak musíme vše dělat skoro od začátku. Fotomontáž mě moc baví a libí se mi, co vše jde dělat s "obyčejnými fotografiemi".

Moje vlastní fotomontáž neexistující ašské reality:

Fotomontáž, která mě zaujala:

*Tato fotomontáž mě zaujala, protože by mě určitě nenapadlo vytvořit vlastní tisícikorunovou bankovku a je detailně vytvořená.

Vylepšení fotografií

Při tomto úkolu jsme museli na nepovedené fotografii, kterou jsme si stáhli na moodlu, udělat vylepšení tak, aby se z ní stala líp nafocená fotografie. Používali jsme program Paint.NET a já jsem si ho při této hodině oblíbil, protože je praktický a jde narozdíl od Zoner Photo Studia stáhnout zdarma. Tento úkol mi ukázal, že takové programy doukážou s fotografiemi udělat skoro cokoliv, co chceme. Upravování a vylepšování fotografií mě baví asi víc, než samotné pořizování fotografií a také to pro mě není moc náročné a zvládám to docela dobře.

Základní a pokročilé úpravy fotografií

Při tomto úkolu jsme měli na fotografiích udělat pokročilejší úpravy, než jsme dělali v minulém úkolu. Tyto pokročilejší úpravy, které jsme dělali, jsou redukce červených očí, barevné tónování, uprava svislic, retušování a zlatý řez. Úkol nebyl moc složitý, ale překvapilo mě, co všechno mohou doukázat fotografické programy na úpravu fotek. Například jsem nechápavě zíral, když pan učitel udělal úpravu svislic na fotografii a tím se pohled na budovu úplně změnil. Při samostatné práce jsem veškeré úpravy dělal pomocí programu zoner photo studio, a zdá se mi jako nejlepší program, který jsme si zkoušeli, protože má v sobě všechno, co potřebujeme k práci a má příjemné prostředí. Úprava fotek mě hodně bavila a myslím, že i v budoucnu se tomu budu aspoň lehce věnovat.


Základní úpravy fotografií

Při tomto úkolu jsme měli z už udělaných fotografií vytvořit upravené fotografie. Používali jsme programy Photofiltre, Panit.NET a Ashampoo. Nejdříve jsme si měli u  každého programu vyzkoušeli funkce a následně jsme upravili fotografie v programu který nám nejvíce vyhovuje. Doma jsme měli udělat to samé, ale s jinou fotografií. Doma jsem používal Photofiltre, protože má příjemné prostředí, dobře se mi v něm pracuje a líbí se mi, že tam je hlavní lišta s funkcemi. Upravování fotek je zábava a zdá se mi to užitečné, protože můžeme z jakékoliv fotky vytvořit něco úplně jiného než je originál.